Isad ja Doulad

Meestel tekib tihti küsimus, kas mind pole siis sünnitusele vaja, kui kaasatakse juba sünnitoetaja? Kindlasti pole see nii. Tänapäeval on lapse sünd perekondlik sündmus, milles on mehel samuti suur roll. Mehe toetus ja füüsiline lähedus on sünnitusel naise jaoks asendamatu väärtusega. Lapse ja isa suhtele mõjub see samuti hästi sest tugevdab omavahelist sidet.

Naised pole ainukesed, kellele doulad raseduse ja sünnituse ajal tuge pakuvad. Tihti on ka meestel omajagu küsimusi, millele on hea vastuseid saada. Kui partner mõistab paremini, mis sünnitusel ja selle järgsel ajal toimub on ka tema kohanemine olukorraga parem. Teadlikkus on kogu protsessi käigus kasuks kõigile pereliikmetele.

Doula saab mehi aidata mitmeti. Näiteks:

  • Selgitada raseduse ja sünnitusega kaasnevaid kehalisi protsesse ja muutusi.
  • Aidata mõista naise emotsionaalseid ja vaimseid protsesse.
  • Anda konkreetseid juhiseid, kuidas mees sünnitusel abiks saab olla.
  • Rääkida mehe senistest kogemustest või uskumustest sünnituste suhtes.
  • Sünnituse ajal selgitada toimuvat ja aidata mõista erinevaid meditsiinilisi protseduure.
  • Olla igal ajahetkel olemas, kui partneril peaks tekkima küsimusi.
  • Aidata kaasata partnerit sünnituse planeerimise protsessi ning arvestada ka tema soovidega.

Kõikide sünnituse juures viibivate inimeste meeleseisund, ärevustase ja psühholoogiline stabiilsus mängivad olulist rolli. Nii on doula ülesandeks rahustada, toetada ja julgustada ka meest. Mehi on erinevaid, kuid enamasti aitab see, kui sünnitoetaja on juba varem mehele konkreetsed ja selged juhised jaganud, mis sünnitusel teha. See aitab mehel tunda end kaasatuna ning mõista paremini naise ning lapsega toimuvat.

Mees ja doula on mõlemad osa meeskonnast, kellel on sama eesmärk - terve ema ja laps ning parim sünnituskogemus.