Definitsioon - kes on doula

Naised on juba aegade algusest kasutanud raseduse, sünnituse ja sünnijärgseks ajaks enda kõrval toetajat. Tänapäeval on enamasti abiliseks mees või mõni lähedane isik. Doula ehk pere- ja sünnitoetaja on kogemuste ja teadmistega mitte-meditsiiniline professionaal, kes nõustab ja toetab nii raseduse, sünnituse kui sünnijärgsel ajal. Eesmärk on läbi teadlikkuse luua võimalikult positiivne kogemus  rasedusest ning sünnitusest.

Ämmaemandad ja arstid tegelevad peamiselt naise füüsilise poolega, kuid väga oluline on naise toetamine ka psühholoogiliselt ja emotsionaalselt. Sünnitusel annab parima tulemuse kõigile osadele korraga tähelepanu pööramine - nii füüsiline, emotsionaalne, psühholoogiline ja informatiivne abi. 
Näiteks sünnitusvalude leevendamine sooja vee või massaažiga, sünnitegevusega toimetulek läbi õige hääle tekitamise, positiivse hoiaku säilitamine afirmatsioonide abil, hingamisharjutuste meelde tuletamine, sünnitusasendite vahetamine ja kerkivate emotsioonidega hakkama saamine. Erinevad uuringud kinnitavad, et sünnitoetajaga sünnitused on kiiremad ja vajavad vähem meditsiinilist sekkumisi. Lisaks on douladega sünnituste keisrilõigete protsent madalam.

Doula ja raseda koostöö algab tihti juba lapseootuse ajal ning tänu sellele on sünnituse ajaks tekkinud usaldusväärne side, mis loob sünnitajale ja perele turvalise, lõõgastava ja meeldiva õhustiku. Kui meditsiinipersonal on eelkõige keskendunud ema ja lapse tervisenäitude jälgimisele, siis doula tegeleb perekonna emotsionaalse poole hoolitsemise eest. Mõlemad on osa olulisest tervikust.

Sünnitoetaja roll ei pruugi lõppeda lapse sünniga. Doula nõustab ja toetab ema ja perekonda nii imetamise kui uue elukorraldusega seotud küsimustes ka pärast lapse sündi, jagades oma kogemusi ja teadmisi.

Isegi, kui naine on varasemalt sünnitanud, võib vajada ta toetust, nõustamist ja tuge. Iga rasedus ja sünnitus on erinev ja ainulaadne nagu ka lapsed. Doula aitab vähendada uue ilmakodaniku ootuse, sünni ja kohanemisega seotud stressi, pinget ja hirme.

Iga naine väärib doulat!